top of page
uprava.jpg

Eva a Ivo Berkana

Krásný den milý příteli,

těšíme se na setkání s tebou. 

Žijeme u Frenštátu p. Radhoštěm, v chaloupce na polosamotě. Jóga nás dávno pohltila, touláme se krajinou, zpíváme a hrajeme na hudební nástroje, těšíme se ze společnosti dvou malých psíků a kočiček, o které se s láskou staráme. Dcerky jsou dospělé a vylétlé z hnízda. 

Máme otevřená srdce plné lásky.

JSME TADY TEĎ

Brzy na vidněnou, příteli,

e+i

Ale kdybyste chtěli či potřebovali vědět více, tak čtěte níže...

Není pro mne jiné cesty, nežli té, po které kráčím.

Šťastny, ať jsou všechny Bytosti!

Eva Berkana

V dětství jsem se věnovala moderní gymnastice, tanci, zpěvu a hraní na příčnou flétnu. Byla jsem dítě s přirozeným vztahem k pohybu, tělu, silnou láskou k přírodě a zvířatům a k tomu tajemnému, co nás přesahuje. Už jako dosti malá jsem toužila po dokonalé svobodě a ctila svobodu druhých. Studium na střední zdravotnické škole mě přivedlo k práci zdravotní sestry na popáleninovém, resuscitačním oddělení, na anestézii a rychlé záchranné službě, které později po studiu na lékařské fakultě Univerzity Palackého (obor ošetřovatelství) jsem vyměnila za vyučování zdravotnických předmětů na vyšší a posléze střední zdravotnické škole. Jak se později ukázalo, všechny znalosti a dovednosti ze zdravotnické praxe jsem využila ve studiu a praxi jógy a zejména v práci s klienty se zdravotními problémy. Určité zásadní životní události a vnitřní volání po objevení Pravdy, Svobody, jež se hlásalo intenzivně již v dětství, mě přivolalo na cestu jógy. Nejprve to byla kundalini a více spirituální praxe jógy a hledání nejvyššího poznání, později jsem se při svém delším pobytu v Rumunsku setkala s učitelkou Aštanga vinyása jógy a díky tomu se  pár let věnovala posturální józe. Ta mi dala hlubokou znalost ásan, jejich správného provedení, kontraindikací a účinků i na hlubší, nežli pouze tělesné úrovni. Další zajímavou zkušeností na krátký čas byla zábavná praxe akrobatické jógy, kterou jsme s manželem Ivem chvíli vyučovali ve FM. Více však byly zajímavější zkušenosti s dětmi zdravými, ale i mentálně a tělesně retardovanými, které jsem vyučovala jógu ve Frýdlantu n. Ostravicí. Hlubší touha po objevení Pravdy, Bohu, vlastní božské podstaty mě přivedlo k džňána józe a technice átmavičáry (texty Eduarda a Míly Tomášových aj.), ke spontánnímu karma-jógínskému konání a k bhakti józe (Sw. Kaleswara) a tudíž k intenzivní praxi mantrajógy.

Několik let se věnuji intenzivnímu studiu a praxi starobylých tantrických technik jógy a krijí Swamího Satyanandy, avšak čerpám taktéž z víkendových seminářů vážené Míly Sávitrí Mrnuštíkové, žačky Sw. Gítánandy. Stále s vděčností studuji texty, jež Míla Mrnuštíková publikuje. Dodnes jsem hluboce vděčná za možnost studovat a absolvovat roční akreditovaný rekvalifikační program Instruktor jógy pod vedením manželů Knaislových u Českého svazu jógy, kterým jsem v roce 2010 dosáhla profesionálního vzdělání Instruktora jógy a trenéra jógy pod Fakultou tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze. V roce 2015 jsem absolvovala další roční studium pod vedením manželů Knaislových v Praze v oboru terapeutické jógy. Studia u manželů Knaislových považuji za stěžejní a svých učitelů si velmi vážím. V současné době všechny poznatky a praxi ze studií uplatňuji v kurzech pro veřejnost, které pořádám 16 let a ve výuce budoucích učitelů jógy. Hudební dovednosti uplatňuji při kírtanech, které pravidelně pořádáme v regionu Beskyd a okolí. Jsem autorkou dvou ucelených video kurzů jógy - krija jógy a terapeutické jógy pro začátečníky, a dalších video kurzů, které např. zpracovávají téma očistných technik, meditací, moudrostí jógy apod. V současné době chystám velmi zajímavou knihu dětské jógy, jež má být obohacením nejen dětí, ale i jejich učitelů, rodičů a dalších dospěláků. Hluboce ctím kolébku jógy Indii a její filozofie, což mě přivádí na cesty do Indie a vůbec do Asie, kde se setkávám s Buddhismem, Hinduismem a křesťanstvím v ryzí praktikovatelné podobě. Silná vazba na Indii je posílena tím, že naše dvě dcerky v Indii trvale žijí. Po čem opravdu toužím? - SUBHAM ASTU SARVA DŽAGATAM - ŠŤASTNY, AŤ JSOU VŠECHNY BYTOSTI, NAMASTÉ.

bottom of page